Medeniyet Akademisi

AKL-I SELİM MEKTEBİ KİTAP SERİSİ

AKL-I SELİM MEKTEBİ KİTAP SERİSİ
Medeniyet Akademisi bünyesinde kurulacak olan Akl-ı Selim Mektebinin altı ciltlik kitap serisi hazırlanıyor. Kitaplar basıldıktan sonra inşallah Akl-ı Selim Mektebi açılacak ve sınıflar teşkil edilmeye başlanacaktır.
Fikirteknesi yayınları ve Terkip ve İnşa dergisi yazar kadrosunun bir şiarı var; “Hakkında kitap yazmadığımız mevzu üzerinde konuşmayız”. Başka bir ifadeyle, hakkında kitaplık çapta fikir üretmediğimiz bir mevzuda konuşmak veya bir şeyler yapmak çabasına girmeyiz. Zamanımızın en ciddi marazlarından birinin sığlık ve ucuzluk olduğunu düşünüyor, bu tuzağa düşmemek için mezkur şiarımıza sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışıyoruz. Popülist tavırlardan uzak durma tavrımız başladığımız günden beri aynı şekilde ve aynı hassasiyetle devam ediyor.
Akl-ı Selim Mektebini, bu şiara uygun şekilde, altı ciltlik kitap serisi yayınlanmadan açmak istemiyoruz. Mesele sadece altı ciltlik kitabiyattan ibaret değil muhakkak ki, zaten Fikirteknesi külliyatında akıl ve akl-ı selim ile ilgili çok sayıda kitap yayınlanmıştır ve hala yayınlanmayı bekleyen kitaplarımız bulunmaktadır. Bu zaviyeden bakılınca, Türkiye’de telif olmak şartıyla akıl hakkındaki literatür Fikirteknesi yayınları tarafından oluşturulmuştur, bu mevzuda başka eserlerin neşredilmediğinin, maalesef farkındayız.

Akılla ilgili hiçbir telif çalışmanın yapılmadığı ve Fikirteknesi külliyatında da ciddi bir sayıya ulaştığı göz önüne alınırsa, mevzuun mektebini kurmak, tatbikatını başlatmak mesuliyetiyle karşı karşıya kaldığımız malum. Bu sebeple bir taraftan telif çalışmaları devam ederken bir taraftan da mektebin kuruluş çalışmalarına başladık.
Akl-ı Selim Mektebi, Deha Mektebi ve Enderun Mektebinin temeli olacak mahiyettedir. Deha Mektebi ve Enderun Mektebi, Akl-ı Selim Mektebinin şubeleri olarak tesis ve ikame edeceğiz. Akl-ı Selim Mektebi olmadan diğerlerinin olma imkanı yok. Zira Müslümanların idrak melekesi akl-ı selimdir. Bugünün dünyasında ve ülkemizde hakim ve yaygın olan batının pozitif aklıdır, pozitif akıldan kurtulup akl-ı selimi inşa etmeden hiçbir şey yapma imkanımız yok. Pozitif akılla İslam’ın anlaşılma ihtimali ise sıfır, zaten pozitif akılla İslam’ı okumak, oryantalist okumadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı